Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2013-12-14

Jak prawidłowo sporządzić plan urlopów

Udzielanie urlopów wypoczynkowych jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Dobrze skonstruowany i przestrzegany plan urlopów pomaga pracodawcy uzyskać wcześniejszą kontrolę nad wykorzystywaniem urlopów wypoczynkowych przez pracowników. Może też zapobiec powstawaniu zaległości w urlopach pracowników.

Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w roku, za który przysługuje (art. 161 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, dalej k.p.). Jeżeli jednak z jakichś powodów tak się nie stanie, np. z powodu przerwania urlopu lub konieczności przesunięcia jego terminu, zaległy urlop powinien zostać wykorzystany najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego (art. 168 k.p.).

Nieudzielanie przez pracodawcę pracownikom urlopów wypoczynkowych, nieuzasadnione i regularne przesuwanie urlopów na kolejny rok kalendarzowy oraz niewykorzystanie zaległych urlopów do 30 września kolejnego roku to często wskazywane przez Państwową Inspekcję Pracy wykroczenia przeciwko prawom pracownika, zagrożone karą grzywny od 1000 do 30 000 zł (art. 282 § 1 pkt 2 k.p.).

Ustalanie planów urlopów wypoczynkowych

Co do zasady urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów (art. 163 § 1 k.p.). Jednak przepisy prawa pracy dają możliwość pracodawcy rezygnacji z ustalania planu urlopów (art. 163 § 11 k.p.). W przypadku gdy w zakładzie pracy działa zakładowa organizacja związkowa, pracodawca musi uzyskać na taką rezygnację jej zgodę. Jeżeli związku zawodowego nie ma, pracodawca samodzielnie podejmuje decyzję w sprawie nietworzenia planu urlopów. Wówczas termin urlopu ustala po porozumieniu z pracownikiem. Nie musi tego konsultować z przedstawicielami pracowników.

Na rezygnację z tworzenia planu urlopów pracodawca musi uzyskać zgodę działającej u niego organizacji związkowej.

Uprawnienia zakładowej organizacji związkowej (art. 25 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych) przysługują organizacji zrzeszającej co najmniej 10 członków będących:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00