Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-04-13

Kiedy kierowcy przysługują diety z tytułu podróży służbowej

Pracownik-kierowca wykonujący przewóz towarów do filii pracodawcy, znajdującej się w innym mieście niż siedziba pracodawcy, przebywa w podróży służbowej. W związku z tym na pracodawcy ciąży obowiązek wypłaty diet.

Kierowca, tak jak każdy inny pracownik, może odbywać podróż służbową, za którą należą się diety oraz zwrot innych kosztów. Wypłacone pracownikowi w związku z tym należności są zwolnione z podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne do wysokości diet przysługujących pracownikom sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

Podróż służbowa kierowcy

Ustawa o czasie pracy kierowców, zwana dalej ustawą, zawiera definicję podróży służbowej kierowcy. Uregulowanie tej kwestii wprost w ustawie zakończyło istniejące spory, które wiązały się przede wszystkim z odpowiedzią na pytanie, czy w przypadku pracy kierowcy można mówić o odbywaniu przez niego podróży służbowych, a co za tym idzie, czy wypłacane kierowcom diety mogą podlegać zwolnieniu z podatku dochodowego, tak jak kwoty diet wypłacane innym pracownikom (por. uchwała SN z 19 listopada 2008 r.). Definicja podróży służbowej zawarta w ustawie jest odrębną definicją od definicji podróży służbowej wskazanej w art. 77 § 1 k.p. (wyrok SN z 20 maja 2011 r.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00