Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-01-26

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika (cz. 2)

W poprzedniej części artykułu pisaliśmy o rozwiązaniu umowy o pracę przez pracownika za wypowiedzeniem oraz bez wypowiedzenia. Nie są to jednak jedyne sposoby na rozwiązanie umowy. Pracownik może także rozstać się z pracodawcą, np. zawierając porozumienie.

Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron pozwala pracownikowi szybko i bezkonfliktowo rozstać się z pracodawcą. Ten sposób zakończenia aktywności zawodowej jest uważany za najkorzystniejszy dla obu stron stosunku pracy, gdyż opiera się na ich zgodnej woli, a ponadto nie jest obwarowany żadnymi warunkami formalnymi.

Na mocy porozumienia stron może być rozwiązany każdy rodzaj umowy o pracę, a więc także umowa na czas określony, której pracownik nie mógłby wypowiedzieć. Rozwiązanie umowy w tym trybie nie wymaga przestrzegania okresów wypowiedzenia, to strony decydują o terminie rozwiązania stosunku pracy. Nie ma także znaczenia, czy pracownik, chcący w tym trybie rozstać się z pracodawcą, pozostaje pod szczególną ochroną przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00