Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2018-07-02

KODEKS PRACY. KOMENTARZ DLA PRAKTYKÓW

Art. 15112. Pracownik pracujący w niedziele powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy. Nie dotyczy to pracownika zatrudnionego w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 144.

1. Komentowany przepis stawia przed pracodawcą wymaganie, aby udzielił pracownikowi pracującemu w niedziele wolnej od pracy niedzieli co najmniej raz na 4 tygodnie. Definiując pojęcie niedzieli, należy się odwołać do art. 1519 § 2 k.p., który wskazuje czas między 6.00 w niedzielę a 6.00 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina. W komentowanym przepisie chodzi bowiem o zapewnienie pracownikowi czasu wolnego w określonej części tygodnia, niezależnie od tego, czy ten czas wolny będzie pokrywał się z dobą pracowniczą w rozumieniu art. 128 § 3 pkt 1 k.p. W kontekście przepisów gwarantujących pracownikowi czas wolny w określonych dniach tygodnia należy odwoływać się nie tyle do definicji przyjmowanych na potrzeby rozliczania czasu pracy, lecz do kalendarzowego układu niedziel. Dlatego wydaje się, że rytm, w jakim pracownikowi będzie udzielana wolna niedziela, jest niezależny od okresów rozliczeniowych i w zasadzie powinien być odnoszony do układu roku kalendarzowego.

Pracodawca powinien zaplanować wolną niedzielę w rozkładzie czasu pracy dla danego pracownika. Niezaplanowanie wolnej niedzieli narusza przepisy o czasie pracy.

2. Obowiązek zapewnienia wolnej niedzieli co najmniej raz na 4 tygodnie nie dotyczy pracowników wykonujących pracę w systemie weekendowo-świątecznym, dla których dni przypadające podczas weekendu, w tym niedziele, są jedynymi dniami, podczas których mogą wykonywać pracę.

Dział siódmy

Urlopy pracownicze

Rozdział I. Urlopy wypoczynkowe

Art. 152. § 1. Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, zwanego dalej "urlopem".

§ 2. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu.

 Prawo do urlopu wypoczynkowego należy rozumieć jako przysługujące pracownikowi uprawnienie do przerwy w świadczeniu pracy. W czasie trwania urlopu wypoczynkowego pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Powierzenie pracownikowi wykonywania pracy może nastąpić dopiero po odwołaniu go z urlopu wypoczynkowego na podstawie art. 167 § 1 k.p.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00