PROCEDURA ZATRUDNIANIA CUDZOZIEMCÓW
Obywatele Unii Eurpejskiej mogą podejmować w Polsce każdą pracę bez konieczności uzyskiwania zezwolenia na zatrudnienie, ale powinni mieć zezwolenie na pobyt albo na pobyt czasowy.
Michał Culepa
Podstawowymi zasadami Unii Europejskiej są swoboda przepływu osób i swoboda podejmowania działalności zarobkowej na terytorium każdego z krajów Unii. A zatem w przypadku zatrudnienia pracownika z kraju UE zastosowanie mają takie same zasady jak w przypadku pracowników polskich. Obowiązuje też zakaz dyskryminacji ze względu na przynależność narodową i państwową.
Zasada swobody przepływu pracowników nie ma zastosowania do zatrudnienia w adminisytacji publicznej - więcej na ten temat na str. 43.
ü Zasady zatrudniania obywateli państw Unii Europejskiej
Każdy obywatel państwa członkowskiego UE, bez względu na miejsce pobytu, ma prawo do podjęcia działalności jako pracownik najemny i prowadzenia tej działalności na terytorium innego państwa członkowskiego. Obywatel państwa UE ma także prawo do podjęcia zatrudnienia dostępnego na terytorium innego państwa członkowskiego z takim samym pierwszeństwem, z jakiego korzystają obywatele tego państwa.
Prawo zatrudnienia bez zezwolenia mają także obywatele państwa niebędącego stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, ale które może korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umowy zawartej przez to państwo z Unią Europejską i jej państwami członkowskimi. Przykładem takiego państwa jest obecnie Szwajcaria.
Ograniczenia w dostępie do zatrudnienia w Polsce zostały definitywnie zniesione 17 stycznia 2007 r.