LEKSYKON POJĘĆ PRAWNYCH
POSTĘPOWANIE PRZY WYPŁACIE ZASIŁKÓW
- obejmuje określony zakres czynności podejmowanych w związku z wypłatami zasiłków. System wypłaty zasiłków jest zróżnicowany z uwagi na wielość świadczeń zasiłkowych.
Wypłaty zasiłków nie reguluje jeden akt prawny, a odpowiednie procedury postępowań znajdują swoje odzwierciedlenie w przepisach aktów różnej rangi prawnej: ustawach, rozporządzeniach.
W przypadku najpowszechniejszych zasiłków z ubezpieczenia chorobowego, tj. zasiłków: chorobowego, wyrównawczego, macierzyńskiego i opiekuńczego, podmiotami zobowiązanymi do ustalenia prawa i wypłaty świadczeń są: płatnik lub ZUS. Obowiązki obciążają płatnika, który zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. W pozostałych przypadkach, jak również gdy ubezpieczonym jest osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, osoba z nią współpracująca, duchowny, zatrudniona u pracodawcy zagranicznego lub osoba uprawniona do zasiłku po ustaniu ubezpieczenia - obowiązki związane z realizacją świadczeń obciążają ZUS. Liczbę ubezpieczonych, od której uzależnione są obowiązki płatnika, co do zasady, ustala się na dzień 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego. Płatnik ma obowiązek ustalić prawo do zasiłku, obliczyć jego wysokość, a następnie wypłacić świadczenie. Za te działania ponosi odpowiedzialność w postaci konieczności zwrotu nadpłaty ZUS, jeśli źle obliczy wysokość świadczenia i bezpodstawnie nadpłaci zasiłek.