Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2010-07-10

Ekwiwalent pieniężny za urlop

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy dla tymczasowo aresztowanego pracownika

Pracownik od 8 kwietnia br. jest nieobecny w pracy, gdyż od tego dnia przebywa w areszcie w związku z toczącym się przeciwko niemu postępowaniem karnym. Kiedy wygaśnie umowa o pracę tego pracownika oraz czy będzie mu się należał ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy za 2010 r.?

Jeśli pracodawca nie rozwiąże wcześniej umowy o pracę z winy pracownika, który został tymczasowo aresztowany, jego umowa o pracę wygaśnie 8 lipca 2010 r.

Pracodawca będzie jednak zobowiązany w tej sytuacji wypłacić pracownikowi ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy proporcjonalnie do okresu zatrudnienia pracownika w danym roku, czyli za okres od 1 stycznia do 8 lipca br.

Umowa o pracę wygasa z upływem 3 miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania, chyba że pracodawca rozwiązał wcześniej bez wypowiedzenia umowę o pracę z winy pracownika (art. 66 § 1 k.p.). Sam fakt tymczasowego aresztowania nie powoduje automatycznie, że pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę z przyczyn dyscyplinarnych. Taką możliwość posiada pracodawca jedynie wtedy, gdy popełnienie przestępstwa przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę uniemożliwia dalsze jego zatrudnienie (np. spowodowanie wypadku komunikacyjnego w stanie nietrzeźwości przez osobę wykonującą zawód kierowcy). W innych wypadkach pracodawca będzie musiał czekać na upływ 3-miesięcznego okresu nieobecności pracownika w pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00