Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2009-05-09

ROZLICZANIE CZASU PRACY W PRAKTYCE

Łukasz Prasołek

WSTĘP

Problematyka czasu pracy jest jedną z najtrudniejszych dla działów kadr, a w jej obrębie najwięcej trudności przysparza prawidłowe rozliczenie czasu pracy. Niniejsza książka z pewnością ułatwi bieżącą pracę związaną z rozliczaniem czasu pracy w różnych przypadkach, jakie można spotkać w codziennym funkcjonowaniu firmy.

Rozliczając czas pracy, trzeba wziąć pod uwagę różnicę między rekompensatą pracy w nadgodzinach a rekompensatą pracy w dni wolne od pracy oraz pamiętać o specyficznych sytuacjach, kiedy mogą powstać nadgodziny, m.in. takich jak naruszenie doby pracowniczej czy rozwiązanie umowy o pracę w trakcie okresu rozliczeniowego.

PRACA W GODZINACH NADLICZBOWYCH

Przepisy Kodeksu pracy dopuszczają jedynie dwa przypadki, w których występuje możliwość polecenia pracy w godzinach nadliczbowych. Sytuacjami tymi są:

l konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,

l szczególne potrzeby pracodawcy (art. 151 § 1 k.p.).

Pracę w godzinach nadliczbowych można więc zlecać tylko w sytuacjach wyjątkowych. Niedopuszczalne jest planowanie takiej pracy, co z kolei wyklucza przewidywanie pracy w nadgodzinach na etapie układania harmonogramów. Również wadliwa organizacja pracy wymuszająca wykonywanie normalnych, planowych zadań w nadgodzinach naraża pracodawcę na sankcje. Nie oznacza to jednak, że pracodawca nie ma prawa poinformować pracowników o konieczności pracy po godzinach np. z jedno- lub dwudniowym wyprzedzeniem, gdyż pozwoli im to lepiej dostosować realizację własnych potrzeb do rozkładu czasu wolnego od pracy.

Wykonując pracę ponad normatywny czas pracy, pracownik może przekroczyć:

l dobową normę czasu pracy, która wynosi:

- 8 godzin dla większości pracowników (art. 129 k.p.),

- 7 godzin i 35 minut dla pracowników medycznych zatrudnionych w zakładach opieki zdrowotnej (art. 32g ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej, DzU z 2007 r. nr 14, poz. 89 ze zm.),

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00