Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-01-17

WYNAGRODZENIA W 2009 R.

l ustalanie wynagrodzenia za pracę

Dorota Twardo

l wynagrodzenie za nadgodziny

l obliczanie wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy

l ochrona wynagrodzenia za pracę

Istotą stosunku pracy jest fakt, że pracownik świadczy pracę, a pracodawca wypłaca za nią stosowne wynagrodzenie.

Wynagrodzenie jest to wypłacane okresowo świadczenie za umówioną pracę o charakterze przysparzająco-majątkowym, ustalone odpowiednio do rodzaju, ilości i jakości wykonywanych zadań, a także stosownie do kwalifikacji pracownika. Świadczenie to powinno zawierać wszystkie składniki przewidziane w umowie o pracę, przepisach wewnątrzzakładowych, a także Kodeksie pracy bądź przepisach odrębnych ustaw (uchwała SN z 30 grudnia 1986 r., III PZP 42/86, OSNC 1987/8/106). Może się ono składać z różnych składników - stałych lub zmiennych. Zastosowanie w wynagrodzeniu elementów stałych i ruchomych podyktowane jest zróżnicowaniem wykonywanej pracy, właściwościami czy warunkami, w jakich one przebiegają, jednak nie może naruszać kilku ważnych zasad w zakresie wynagradzania.

I tak, zgodnie z ogólnymi zasadami prawa pracy:

l wszyscy pracownicy mają równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków, a dotyczy to w szczególności równego traktowania mężczyzn i kobiet w zatrudnieniu, a zatem także w wynagradzaniu (art. 112, art. 183e k.p.),

l każdy pracownik ma prawo do godziwego wynagrodzenia za pracę; realizacja tej zasady następuje m.in. przez politykę państwa w dziedzinie płac, w szczególności przez ustalanie minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 13 k.p.),

l postanowienia umów o pracę (m.in. w zakresie wynagradzania) nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy zawarte m.in. w Kodeksie pracy czy regulaminie wynagradzania obowiązującym w przedsiębiorstwie (art. 18 § 1 k.p.).

Pojęcie godziwego wynagrodzenia

„Godziwe wynagrodzenie” oznacza wynagrodzenie zapewniające pracownikowi i jego rodzinie wystarczający poziom życia. Zasada godziwego wynagrodzenia za pracę polega przede wszystkim na zapewnieniu każdemu pracownikowi płacy minimalnej, należnej za pracę w pełnym wymiarze czasu pracy (art. 13 k.p.). Kwestię minimalnego wynagrodzenia reguluje ustawa. W 2009 r. wynosi ono 1276 zł. Kwota ta jest kwotą brutto. Należy ją pomniejszyć o obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne, składkę na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00