Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-01-26

PRZEKSZTAŁCENIA WŁASNOŚCIOWE PRACODAWCY

l Łączenie się i podział zakładu pracy

Marek Rotkiewicz

l Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę

l Upadłość pracodawcy

l Ochrona roszczeń pracowniczych

Praktyka życia gospodarczego przynosi wiele sytuacji, których konsekwencją są różnego rodzaju przekształcenia własnościowe zakładu pracy - m.in. sprzedaż, zamiana, dziedziczenie, połączenie się kilku podmiotów bądź podział większej firmy na mniejsze jednostki. Wszystko to ma wpływ na sytuację osób zatrudnionych w tych przedsiębiorstwach.

Olbrzymi wpływ na sytuację pracowników mają również zdarzenia powodujące definitywne zakończenie działalności pracodawcy, jego upadłość lub likwidacja. Te sytuacje dają możliwość zwolnienia także pracowników szczególnie chronionych w stosunkach pracy.

Przepisy prawa pracy starają się ograniczać negatywne skutki i stworzyć możliwość pomocy osobom tracącym z tego powodu pracę, na co wskazują przyjęte regulacje ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.), jak też ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121).

Regulacje takie zawiera również Kodeks pracy, dając np. pracodawcy możliwość jednostronnego skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę.

Łączenie się i podział zakładów pracy

W praktyce dość częstym zjawiskiem jest łączenie się podmiotów gospodarczych z innymi firmami uczestniczącymi w rynku oraz podział większych podmiotów na kilka mniejszych. Możemy mieć tutaj do czynienia z wieloma przypadkami. Jest to m.in. łączenie się osób prowadzących samodzielną działalność gospodarczą w spółki, przystępowanie przedsiębiorców do spółek, przystępowanie spółek do innych podmiotów funkcjonujących na rynku.

Możemy mieć do czynienia z sytuacją, gdy pierwotnie wybrana forma, w jakiej prowadzona jest działalność, nie wypełnia potrzeb przedsiębiorcy. Niekiedy także same przepisy nakazują zmianę w zakresie formy prowadzenia działalności, np. w razie osiągnięcia określonych obrotów w ciągu roku. Rozwój firmy powoduje, że przedsiębiorcy szukają dogodniejszych dla nich form prowadzenia działalności, ze względu chociażby na zmianę zasad ponoszenia odpowiedzialności za zobowiązania firmy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00