PRZEKSZTAŁCENIA WŁASNOŚCIOWE PRACODAWCY
l Łączenie się i podział zakładu pracy
Marek Rotkiewicz
l Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę
l Upadłość pracodawcy
l Ochrona roszczeń pracowniczych
Praktyka życia gospodarczego przynosi wiele sytuacji, których konsekwencją są różnego rodzaju przekształcenia własnościowe zakładu pracy - m.in. sprzedaż, zamiana, dziedziczenie, połączenie się kilku podmiotów bądź podział większej firmy na mniejsze jednostki. Wszystko to ma wpływ na sytuację osób zatrudnionych w tych przedsiębiorstwach.
Olbrzymi wpływ na sytuację pracowników mają również zdarzenia powodujące definitywne zakończenie działalności pracodawcy, jego upadłość lub likwidacja. Te sytuacje dają możliwość zwolnienia także pracowników szczególnie chronionych w stosunkach pracy.
Przepisy prawa pracy starają się ograniczać negatywne skutki i stworzyć możliwość pomocy osobom tracącym z tego powodu pracę, na co wskazują przyjęte regulacje ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.), jak też ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121).
Regulacje takie zawiera również Kodeks pracy, dając np. pracodawcy możliwość jednostronnego skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę.
Łączenie się i podział zakładów pracy
W praktyce dość częstym zjawiskiem jest łączenie się podmiotów gospodarczych z innymi firmami uczestniczącymi w rynku oraz podział większych podmiotów na kilka mniejszych. Możemy mieć tutaj do czynienia z wieloma przypadkami. Jest to m.in. łączenie się osób prowadzących samodzielną działalność gospodarczą w spółki, przystępowanie przedsiębiorców do spółek, przystępowanie spółek do innych podmiotów funkcjonujących na rynku.
Możemy mieć do czynienia z sytuacją, gdy pierwotnie wybrana forma, w jakiej prowadzona jest działalność, nie wypełnia potrzeb przedsiębiorcy. Niekiedy także same przepisy nakazują zmianę w zakresie formy prowadzenia działalności, np. w razie osiągnięcia określonych obrotów w ciągu roku. Rozwój firmy powoduje, że przedsiębiorcy szukają dogodniejszych dla nich form prowadzenia działalności, ze względu chociażby na zmianę zasad ponoszenia odpowiedzialności za zobowiązania firmy.