Zarząd komisaryczny
Jeżeli przedsiębiorstwo prowadzi działalność ze stratą, organ założycielski w porozumieniu z Ministrem Finansów może wszcząć postępowanie naprawcze, ustanawiając nad przedsiębiorstwem zarząd komisaryczny.
Jakub Kaniewski
Zarząd komisaryczny to jeden z organów, który może zostać powołany w przedsiębiorstwie państwowym w wyjątkowych sytuacjach.
Ustanowienie zarządu następuje w drodze zarządzenia, należy do wyłącznych kompetencji organu założycielskiego (np. ministra, wojewody) i jest podstawowym elementem wszczętego postępowania naprawczego. Działania w tym zakresie mogą być podjęte, jeżeli przedsiębiorstwo państwowe prowadzi działalność ze stratą, tj. przekroczyło wskaźniki przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ustalone przez Trójstronną Komisję do Spraw Społeczno-Gospodarczych lub Radę Ministrów, w trybie określonym w ustawie z 16 grudnia 1994 r. o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz o zmianie niektórych ustaw (DzU z 1995 r. nr 1, poz. 2 ze zm.), co spowodowało pogorszenie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Od decyzji organu nie przysługuje sprzeciw. Przyjmuje się, że sytuacja, w jakiej znalazło się przedsiębiorstwo państwowe, jest na tyle poważna, że zamierzone staje się pobawienie niektórych praw organy przedsiębiorstwa, przez co organ założycielski przejmuje odpowiedzialność za procesy związane z uzdrawianiem lub ewentualną likwidacją przedsiębiorstwa.