Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-04-28

KOREKTA ZEZNANIA PODATKOWEGO

W razie błędu podatnik ma prawo dokonania korekty deklaracji. Uprawnienie to ulega jednak zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą.

Bartłomiej Sikora
doradca podatkowy
W deklaracjach podatkowych (i to nie tylko składanych w ostatniej chwili) często pojawiają się błędy. Gdy podatnik dostrzeże błąd, może go skorygować - pozwala na to art. 81 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.), jeśli tylko odrębne przepisy nie stanowią inaczej.
Kto może korygować
Uprawnienie do skorygowania złożonej już deklaracji ma nie tylko sam podatnik, ale również płatnik czy inkasent. Do końca lutego płatnicy powinni przygotować dla podatników informację o uzyskanych przez nich dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek PIT-11/8B. Co zrobić w sytuacji, gdy w takiej informacji znalazł się błąd? Odpowiedź jest oczywista - natychmiast skorygować, a poprawioną deklarację przesłać do urzędu skarbowego. Drugi egzemplarz należy przekazać podatnikowi. Nie ma problemu, gdy pracownik jeszcze nie złożył zeznania, wtedy jego deklaracja powinna opierać się na danych ze skorygowanego PIT-11/8B. Co w sytuacji, gdyby okazało się, że pracownik złożył już swoje zeznanie podatkowe, wypełniając je na podstawie błędnych danych? Wtedy pracownik będzie zobowiązany do złożenia korekty zeznania.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00