Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-02-24

Odpowiedzialność za stan urządzeń technicznych

Za stan maszyn i urządzeń technicznych w zakładzie pracy odpowiada pracodawca. Przepisy przewidują jednak możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności także innych podmiotów.

Jakub Kaniewski
Obowiązek stosowania się do zobowiązań zawartych w rozdziale IV działu X Kodeksu pracy, czyli postępowania zgodnie z zasadami i przepisami bhp, dotyczy nie tylko pracodawcy, ale odnosi się również do konstruktorów oraz producentów maszyn i innych urządzeń technicznych.
Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650, dalej: rozporządzenie) pracodawca ma obowiązek czuwania, aby w całym okresie użytkowania maszyny i inne urządzenia techniczne spełniały wymagania bhp oraz ergonomii określone w Polskich Normach (ustawa z 12 września 2002 r. o normalizacji - DzU nr 169, poz. 1386 ze zm. - w art. 24 przewiduje karę grzywny dla osoby, która oznacza wyroby znakiem zgodności z Polską Normą bez uzyskania certyfikatu zgodności upoważniającego do takiego oznaczenia, a także w przypadku oznaczenia znakiem zgodności wyrobów niespełniających odpowiednich wymagań Polskiej Normy lub deklaracji zgodności z Polską Normą wyrobów niespełniających tych wymagań) i właściwych przepisach (np. odpowiedzialność karna na mocy art. 160 k.k.).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00