Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-02-03

PRAWO PRACOWNIKA DO PREMII

• Premia a wynagrodzenie za pracę

Renata Szelhaus
• Powstanie prawa do premii
• Wysokość premii
• Zmiana zasad premiowania
• Premia regulaminowa a premia uznaniowa
Jasne sprecyzowanie przez pracodawcę w aktach kształtujących treść stosunków pracy prawa do premii jest niezmiernie ważne zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawcy z punktu widzenia zabezpieczenia przed ewentualnymi procesami.
Pracownikowi przysługuje za wykonaną pracę wynagrodzenie. Wynagrodzenie to jest określane w umowach o pracę, regulaminach wynagradzania, zakładowych i ponadzakładowych układach zbiorowych pracy, a w stosunku do niektórych grup pracowników bezpośrednio w ustawach i rozporządzeniach wykonawczych. Wynagrodzenie za pracę bywa określane jako pojedyncza i stała kwota lub jako świadczenie wieloskładnikowe obejmujące tzw. wynagrodzenie zasadnicze i dodatki (np. stażowy, funkcyjny, motywacyjny itd.).
Premia a wynagrodzenie za pracę
W praktyce często jako składnik wynagrodzenia za pracę ujmowana jest premia. W takich przypadkach można mówić o mieszanych systemach wynagradzania - czasowo/premiowym, akordowo/premiowym czy prowizyjno/premiowym. W zależności od możliwości i potrzeb pracodawcy premia może mieć stały, ruchomy lub mieszany charakter i to do całości bądź części. W obydwu przypadkach stanowi ona samodzielny składnik wynagrodzenia za pracę. Nabycie prawa do premii zależy nie od samego wykonania wynikającej z zakresu obowiązków pracy - za wykonanie pracy przysługuje określone w umowie wynagrodzenie. Nabycie premii może wręcz nie zależeć od wykonania zadań wynikających z zakresu obowiązków. Tak przyjął Sąd Najwyższy w wyroku z 29 czerwca 2005 r., stwierdzając, że „nie jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego system premiowania, do którego pracownik przystąpił dobrowolnie, uzależniający od przepracowania ustalonego okresu nabycie prawa do premii niezwiązanej z wykonaniem konkretnych zadań pracowniczych” (I PK 272/04, OSNP 2006/5-6/80).
Stan faktyczny i orzeczenia sądów
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00