Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-01

Przegląd prawny

Przedstawiamy najważniejsze zmiany w przepisach ustawowych i wykonawczych, które zaczęły obowiązywać w kwietniu i maju br. W tym okresie wprowadzono wyczekiwane od ponad roku przepisy dotyczące rad pracowników.

Nowe kody przy dokumentach ubezpieczeniowych
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 24 marca 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 53, poz. 387)
Rozporządzenie wprowadziło kilka zmian w kodach wykorzystywanych przy wypełnianiu dokumentów ubezpieczeniowych, które przedsiębiorcy przekazują do ZUS.
W części I kod tytułu ubezpieczenia w dziale 1. został wykreślony kod podmiot podstawowy wraz z rozszerzeniem oznaczony jako „05 50 - absolwent prowadzący pozarolniczą działalność zwolniony z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne”. Przepisy rozporządzenia zmieniającego wprowadziły jednak przede wszystkim nowe kody tytułów ubezpieczeń dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą, a szczególnie tych, które rozpoczęły prowadzenie jej po 24 sierpnia 2005 r., a składki na ubezpieczenia społeczne odprowadzają od podstawy wymiaru w wysokości 30% minimalnego wynagrodzenia.
Od 1 kwietnia 2006 r. zostały wprowadzone nowe kody tytułu ubezpieczenia:
• - osoba niepełnosprawna podejmująca po raz pierwszy prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej niemająca ustalonego prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, wnioskująca o dofinansowanie składek na ubezpieczenia społeczne ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na podstawie art. 25 ust. 3b ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, dla której podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi zadeklarowana kwota nie niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia;
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00