comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-07-01
Reprezentacje pracowników. Spółka europejska
Ewa Podgórska-Rakiel
Prawo do informacji, konsultacji i uczestnictwa pracowników w spółce europejskiej przewiduje również ustawa z 4 marca 2005 r. o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej (DzU z 2005 r. nr 62, poz. 551 ze zm. - zwana dalej ustawą o SE), która implementuje postanowienia dyrektywy nr 2001/86/WE z 8 października 2001 r. uzupełniającej statut spółki europejskiej w odniesieniu do zaangażowania pracowników.
Spółka europejska to zawiązywana na terytorium Wspólnoty spółka akcyjna, która podlega prawu państwa członkowskiego siedziby statutowej działalności. Jej celem jest umożliwienie przedsiębiorstwom działania, planowania i przeprowadzania reorganizacji w skali całej Wspólnoty.
WAŻNE! Spółka nie może zostać zarejestrowana, jeżeli nie zostaną ustalone zasady informowania pracowników, konsultowania i ich partycypacji w zarządzaniu spółką europejską.
Uczestnictwo pracowników jest jedną z podstawowych cech ponadnarodowej spółki europejskiej.
Ustalenie zasad zaangażowania pracowników może nastąpić przez:
• zawarcie porozumienia między specjalnym zespołem negocjacyjnym a właściwymi organami spółek uczestniczących w założeniu spółki europejskiej,
• na zasadach określonych w ustawie (zasady standardowe).
Specjalny zespół negocjacyjny
Zgodnie z art. 59 ustawy o SE zadaniem specjalnego zespołu negocjacyjnego jest zawarcie z właściwymi organami spółek uczestniczących porozumienia w sprawie zasad zaangażowania pracowników w spółce europejskiej. Specjalny zespół negocjacyjny ma obowiązek reprezentować pracowników zatrudnionych w spółkach uczestniczących oraz w zainteresowanych spółkach zależnych i zakładach mających wejść w skład spółki europejskiej.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right