Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-02

Wyłączenia w administracji publicznej

Przy zatrudnianiu na stanowiskach pracy wymagających lojalności pracowników wobec państwa członkowie Unii Europejskiej mogą wprowadzać pewne ograniczenia.

Joanna Pysiewicz-Jężak
Wyjątki od swobodnego przemieszczania się pracowników w Unii Europejskiej dotyczą również zatrudnienia w administracji publicznej. Stanowi o tym art. 39 ust. 4 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (zwanego dalej TWE).
Pojęcie administracji publicznej podobnie jak względy porządku, bezpieczeństwa i zdrowia publicznego, na które może powoływać się państwo chcące ograniczyć zasadę swobodnego przepływu pracowników, nie jest definiowane przez akty prawa wspólnotowego.
Jednak z uwagi na fakt, że wyłączenie to stanowi wyjątek od jednej z fundamentalnych swobód obowiązujących w UE, powinno być interpretowane w sposób jednakowy na terenie całej Wspólnoty. W każdym państwie członkowskim administracja publiczna może obejmować inny krąg podmiotów, dlatego możliwość wprowadzenia oddzielnych definicji pojęcia administracji publicznej przez każde z państw członkowskich na podstawie kryteriów krajowych mogłaby doprowadzić do niedozwolonych praktyk naruszających swobodę przemieszczania się pracowników. Z tego powodu państwa członkowskie muszą brać pod uwagę kryteria wypracowane w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (zwanego dalej dalej ETS).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00