Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-01

LEKSYKON POJĘĆ PRAWNYCH

deklaracja podatkowa pracownika - to jeden z dokumentów, do składania którego zobowiązany jest podatnik w myśl przepisów podatkowych. Deklaracja ujawnia podstawę opodatkowania.
Przepisy prawa podatkowego przewidują dwa sposoby rozliczenia rocznego podatku: samodzielne rozliczenie się podatnika, najpóźniej do 30 kwietnia, oraz upoważnienie swojego pracodawcy do dokonania rocznego obliczenia podatku dochodowego. Drugi sposób możliwy jest tylko w ściśle określonych ustawowo sytuacjach. Warunkiem dopuszczalności sporządzenia rocznego obliczenia podatku przez płatnika - pracodawcę jest złożenie przez podatnika - pracownika specjalnego oświadczenia (upoważnienia). Pracodawca dokona rocznego obliczenia podatku, pod warunkiem że otrzyma od pracownika w terminie przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym oświadczenie sporządzone według ustalonego wzoru (formularz PIT-12).
Pracodawca sporządza roczne obliczenie podatku w terminie do końca lutego po zakończeniu roku podatkowego. W tym terminie przekazuje je również podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika (w przypadku podatników tzw. nierezydentów - urzędowi skarbowemu, właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych). Do rocznego obliczenia podatku przeznaczony jest formularz PIT-40.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00