Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-29

Granice nabycia majątkowych praw autorskich

Jakub Kaniewski
Ze względu na duże zainteresowanie problematyką prawnoautorskiej ochrony utworów pracowniczych kontynuujemy dziś tematykę poruszoną w artykule „Prawo autorskie do utworu pracownika” (SPP nr 4 z 24 stycznia br.).
Pracodawca nabywa majątkowe prawa autorskie do utworu pracownika tylko w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron (art. 12 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych - DzU z 2000 r. nr 80, poz. 904).
Gdy pracodawcą jest osoba prawna, cel umowy należy ocenić w kontekście przedmiotu podstawowej działalności pracodawcy wynikającej, np. z jego statutu czy innego aktu kształtującego, natomiast w odniesieniu do pozostałej kategorii pracodawców - w kontekście prowadzonej, zarejestrowanej przez nich działalności gospodarczej z uwzględnieniem obiektywnie rozumianego przeznaczenia utworu, czyli jego normalnych możliwości zastosowania i charakteru. Przy ocenie celu umowy nie należy zapominać również o dokładnym zbadaniu rodzaju powierzonej pracy, zakresu obowiązków czy nawet zasad współżycia społecznego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00