comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-06-27
Poradnik kadrowego - niezbędne informacje w codziennej pracy. Finansowanie projektów z funduszy UE
Agnieszka Pawłowska
Project Manager SYSTEMAXPodemski
Jedną z korzyści wejścia Polski w struktury Unii Europejskiej jest pełnoprawne uczestnictwo naszego kraju we współfinansowaniu projektów z programów unijnych. Pracodawcy mogą przyjąć w tych przedsięwzięciach różne role - w zależności od tego, w jakim programie czy działaniu biorą udział.
Przedsiębiorcy mogą zostać przede wszystkim:
• Wnioskodawcami - osoba fizyczna lub prawna starająca się o dofinansowanie projektu, tzn. przygotowuje dokumentację aplikacyjną, składa ją do instytucji zarządzającej odpowiednim działaniem, a następnie realizująca i w końcowej fazie rozliczająca projekt,
• Beneficjentami - osoba fizyczna lub prawna, która korzysta z projektu przygotowanego przez inną instytucję. Oznacza to, że dokumentację aplikacyjną przygotowuje inna instytucja, która składa ją następnie do odpowiedniej instytucji. Natomiast przedsiębiorcy i ich pracownicy mogą wziąć udział w projekcie.
Programy, w ramach których można uzyskać dotację
W kontekście dalszej analizy zostały wyróżnione tylko dwie główne grupy potrzeb, w ramach których przedsiębiorca, chcąc uzyskać trwałe efekty, powinien określić szczegółowe cele, rezultaty i działania.
Do wspomnianych grup należą potrzeby:
• twarde - głównie są to potrzeby infrastrukturalne, m.in.: zakupy robót budowlanych, zakupy materiałów budowlanych czy też zakupy środków trwałych,
• miękkie - głównie są to szkolenia i doradztwo, obejmują one: zakupy usług specjalistów w zakresie szeroko pojętego zarządzania przedsiębiorstwem na terytorium Unii Europejskiej, a także rozwój zasobów ludzkich w drodze kształcenia i szkolenia.
Ze względu na specyfikę grupy docelowej niniejszej publikacji dalszej analizie poddano tylko projekty określone w ramach potrzeb miękkich. Mogą być one realizowane w obszarze poniżej opisanych działań. W zakresie niektórych działań instytucje wdrażające wyróżniły jeszcze poddziałania lub schematy (w takich sytuacjach zostały one wskazane w nawiasach).
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu