Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-01

Przegląd prawny

Przedstawiamy najważniejsze zmiany w przepisach ustawowych i wykonawczych, które zaczęły obowiązywać w grudniu 2005 r. oraz w styczniu i lutym br. W tym okresie zaszły szczególnie istotne zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych, wprowadzono również ustawę antylichwiarską.

Wskaźnik przyrostu przeciętnego wynagrodzenia
Rozporządzenie Rady Ministrów z 22 listopada 2005 r. w sprawie wskaźników przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w 2006 r. (DzU nr 231, poz. 1961)
Rozporządzenie zostało wydane na podstawie art. 3 ust. 5 ustawy z 16 grudnia 1994 r. o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz o zmianie niektórych ustaw (DzU z 1995 r. nr 1, poz. 2 ze zm.).
Ustala ono wskaźniki przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w 2006 r.
I tak maksymalny wskaźnik przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w 2006 r. wynosi 3,5%.
Natomiast orientacyjne wskaźniki przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kolejnych kwartałach roku, w stosunku do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z roku poprzedniego, ustalono:
• w I kwartale - w wysokości 2,0%,
• w II kwartale - w wysokości 2,5%,
• w III kwartale - w wysokości 3,5%,
• w IV kwartale - w wysokości 6,0%.
Rozporządzenie weszło w życie 13 grudnia 2005 r.
Urlop dla poratowania zdrowia dla nauczyciela
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 27 października 2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia (DzU nr 233, poz. 1991)
Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły może udzielić urlopu dla poratowania zdrowia w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia reguluje m.in. tryb orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, sposób prowadzenia dokumentacji związanej z wydawaniem orzeczeń o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu oraz wzór orzeczenia, jak też wskazuje organ odwoławczy od orzeczeń oraz termin odwołania się od orzeczenia.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00