Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-28

Negocjacje w prawie pracy. Negocjacje - sposób na rozwiązanie konfliktu

Ewa Podgórska-Rakiel, Mikołaj Pindelski, Rafał Mrówka
Negocjacje są podstawowym sposobem rozwiązywania konfliktów, w tym konfliktów między pracodawcami i pracownikami lub grupami pracowniczymi. Czym więc są negocjacje?
Negocjacje są pewnym procesem komunikowania się. Oznacza to, że negocjacje opierają się na wymianie poglądów, racji, argumentów. Ważne jest, że proces ten jest dwustronny, zwrotny. Oznacza to, że negocjacje to nie tylko przedstawianie własnych poglądów i argumentów, ale także (i może przede wszystkim) proces wsłuchiwania się w argumenty, racje drugiej strony, często próba ich rozumienia i respektowania oraz modyfikowania pod wpływem zdobytych informacji własnej oferty w celu zbudowania porozumienia. Strony w negocjacjach muszą więc zakładać możliwość wzajemnego wpływania na swoje stanowiska. Z punktu widzenia pracodawcy ważne jest uzmysłowienie sobie, że negocjacje to nie udowadnianie, kto jest silniejszy, a następnie dyktat silniejszego. Jak wykazano wcześniej, w dłuższej perspektywie rzadko podejście do rozwiązywania konfliktu z pozycji siły jest korzystne nawet dla silniejszej strony. Optymalna sytuacja zakłada, że porozumienie powinno być korzystne dla obu stron negocjacji. W praktyce zależy to jednak od wielu czynników, w szczególności interesy obu stron nie zawsze mogą być pogodzone. Zazwyczaj jest jednak tak, że strony związane są interesami, z których jedne są wspólne, a inne przeciwstawne. Stąd negocjacje powinny doprowadzić także do ujawnienia nie tylko rozbieżności w interesach stron, ale także pewnych spójności.
WAŻNE! Aby negocjacje rzeczywiście mogły doprowadzić do polubownego rozwiązania konfliktu, muszą się cechować dobrowolnością udziału w nich każdej ze stron. Jeżeli którakolwiek ze stron zostanie zmuszona do udziału w negocjacjach, z definicji nie można mówić o partnerstwie, respektowaniu czy w ogóle braniu pod uwagę interesów danej strony. Chęć respektowania porozumienia może być także w tej sytuacji dyskusyjna.
Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00