comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-12-10
Negocjacje w prawie pracy. Współdziałanie ze związkami w sprawach indywidualnych
Ewa Podgórska-Rakiel, Mikołaj Pindelski, Rafał Mrówka
Ustawodawca wprowadził obowiązek współdziałania pracodawcy ze związkami zawodowymi w podejmowaniu decyzji dotyczących indywidualnych spraw pracowniczych. Przeprowadzane w ramach współdziałania konsultacje polegają na tym, że organizacja związkowa ustosunkowuje się do decyzji lub działań podejmowanych przez inny podmiot (pracodawcę).
Współdziałanie w procesie rozwiązywania umów o pracę
W indywidualnych sprawach ze stosunku pracy, w których przepisy prawa pracy zobowiązują pracodawcę do współdziałania z zakładową organizacją związkową, na pracodawcy ciąży obowiązek zwrócenia się do tej organizacji o informację o pracownikach korzystających z jej obrony. Nieudzielenie tej informacji w ciągu 5 dni zwalnia pracodawcę od obowiązku współdziałania z zakładową organizacją związkową w sprawach dotyczących tych pracowników (art. 30 ust. 21 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych).
Rozwiązanie umowy zawartej na czas nieokreślony
Zawiadomienie związku zawodowego o zamierzonym wypowiedzeniu umowy o pracę jest jedną z przesłanek dopuszczalności wypowiedzenia przez pracodawcę umowy zawartej na czas nieokreślony. Pracodawcy nie wolno wypowiedzieć pracownikowi umowy, jeżeli nie upłynęły okresy przewidziane do zajęcia przez właściwe organy związkowe stanowiska w sprawie zamierzonego przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę.
W celu wypełnienia ciążącego na pracodawcy ustawowego obowiązku przeprowadzenia konsultacji zamierzonego wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony musi on:
• zapytać związek lub związki działające w zakładzie po pierwsze, czy dany pracownik korzysta z obrony któregoś z nich (jeśli tego nie wie),
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu