Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2018-06-28

Negocjacje w prawie pracy. Spory zbiorowe

Ewa Podgórska-Rakiel, Mikołaj Pindelski, Rafał Mrówka
Podmioty prawa zbiorowego mogą prowadzić spory zbiorowe na podstawie ustawy z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (DzU z 1991 r. nr 55, poz. 236 ze zm.). Zgodnie z art. 1 ustawy o sporach zbiorowych spór zbiorowy pracowników z pracodawcą lub pracodawcami może dotyczyć warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych.
Najczęściej jednak spory prowadzone są o interesy, czyli dążenie do zmiany warunków zatrudnienia przez wprowadzenie nowej regulacji, np. w regulaminie wynagradzania.
Wejście na drogę sporu zbiorowego umożliwia korzystanie z instrumentów szczegółowo określonych w tej ustawie (np. strajk). Strony będące w sporze powinny wykazać się wyjątkowymi umiejętnościami we wzajemnej komunikacji. Rokowania, mediacje, negocjacje są w okresie trwania sporu zbiorowego podstawową formą rozmów partnerów społecznych.
Rokowania
Rokowania (koncyliacja) to pierwszy obligatoryjny etap rozwiązywania sporu zbiorowego. Prawo związków zawodowych i pracodawców do rokowań znalazło swój wyraz w art. 59 ust. 2 Konstytucji RP.
Zgodnie z art. 7 ustawy o sporach spór zbiorowy istnieje od dnia wystąpienia przez podmiot reprezentujący interesy pracownicze do pracodawcy z żądaniami w sprawach wskazanych w ustawie, jeżeli pracodawca nie uwzględnił wszystkich żądań w terminie określonym w wystąpieniu, nie krótszym niż 3 dni. Obowiązująca regulacja nie precyzuje formy tego wystąpienia, jednak dla celów dowodowych wskazane wydaje się, aby wystąpienie to miało formę pisemną. W zgłoszeniu sporu określa się przedmiot żądań objętych sporem. Podmiot zgłaszający spór może uprzedzić, że w razie nieuwzględnienia wysuniętych żądań zostanie ogłoszony strajk. Dzień zapowiedzianego strajku nie może przypadać przed upływem 14 dni od dnia zgłoszenia sporu.
Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00