Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-01

Wynagrodzenie pracowników Zakładów Opieki Zdrowotnej

Każdemu pracownikowi przysługuje za wykonaną pracę stosowne wynagrodzenie. Jednak przepisy określają wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że pracownik nie może otrzymać mniej, niż wynika to z ustawowych regulacji.

Agnieszka Polak
• Czy pracownik może domagać sie podwyżki?
• Podwyżka tylko w dużych ZOZ
• Przyznanie podwyżki - spory zbiorowe
W praktyce ciągle pojawiają się problemy ze stosowaniem art. 4a ustawy „203”. Poniżej przedstawiamy najciekawsze wyroki, jakie zapadły na tle stosowania powyższej regulacji.
Do ustawy z 16 grudnia 1994 r. o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz o zmianie niektórych ustaw (DzU z 1995 r. nr 1, poz. 2 ze zm.) został dodany 22 grudnia 2000 r. z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2001 r. art. 4a ust. 1 stanowiący, że pracownikom samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej przysługuje od 1 stycznia 2001 r. przyrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia nie niższy niż 203 zł. miesięcznie, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy łącznie ze skutkami wzrostu wszystkich składników wynagrodzenia, a od 1 stycznia 2002 r. przyrost nie mniejszy niż kwota ustalona według podanego przez ustawodawcę wzoru, wynosząca w 2002 r. - 110,23 zł.
Dodanie powyższego przepisu do ustawy nastąpiło w wyniku zbiorowych protestów personelu służby zdrowia i budziło liczne kontrowersje ze strony pracowników i pracodawców.
Pracodawcy obawiali się, czy art. 4a jest zgodny z konstytucją. W wyroku z 18 grudnia 2002 r. K 43/01 (OTK-A 2002/7/96) Trybunał Konstytucyjny uznał, że art. 4a ustawy z 16 grudnia 1994 r. o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców (...) jest zgodny z art. 2, 7 i art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i nie jest niezgodny z art. 20 konstytucji.
Czy pracownik może domagać się podwyżki?
Przed dodaniem art. 4a do ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń ugruntowane orzecznictwo sądowe do wcześniej już obowiązującego art. 4 ustawy wskazywało, że przepis ten nie stanowi podstawy żądania przez pracownika podwyżki wynagrodzenia.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00