Data publikacji: 12.11.2005
Wynagrodzenie za czas urlopu okolicznościowego
Pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za pracę, nawet gdy pracownik nie świadczy pracy z powodu określonych w przepisach sytuacji życiowych.
Dorota Twardo
W życiu zdarzają się sytuacje szczególne - własny ślub, narodziny dziecka, pogrzeb bliskiej osoby. Nieobecność w pracy określana jest wtedy jako urlop okolicznościowy, choć formalnie urlopem nie jest. Za czas takiego zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia ustalonego w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 297 k.p.
Oznacza to, że w celu obliczenia wynagrodzenia za czas takiej nieobecności należy stosować zasady określone w rozporządzeniach Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.) oraz z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.).