Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-27

Czego nie wolno pracodawcy. Europejskie rady zakładowe

Anna Martuszewicz, Bartłomiej Sikora, Beata Kaczmarek
Europejskie Rady Zakładowe służą zapewnieniu pracownikom spółek międzynarodowych mających zakłady w wielu krajach, prawa do informacji i konsultacji w sprawach związanych ze strategią tych spółek.
Rady wybierane są przez przedstawicieli pracowników i służą przede wszystkim przekazywaniu informacji dotyczących istotnych aspektów funkcjonowania firmy oraz konsultowaniu przez zarządy koncernów międzynarodowych decyzji mających wpływ na sytuację pracowników w wymiarze europejskim.
Wprowadzenie w Polsce europejskich rad zakładowych jest podyktowane koniecznością dostosowania naszego prawa do regulacji unijnych zawartych w Dyrektywie 94/45/WE z 22 września 1994 r. w sprawie ustanowienia europejskiej rady zakładowej lub procedury informowania i zasięgania opinii pracowników w przedsiębiorstwach lub grupach przedsiębiorstw o zasięgu wspólnotowym.
WAŻNE! Celem powołania tych Europejskich Rad Zakładowych jest ochrona interesów pracowniczych w przedsiębiorstwach i grupach przedsiębiorstw, w których zasadnicze dla pracowników decyzje zapadają bardzo często daleko od siedzib ich pracodawców.
Często jest tak, że bezpośredni pracodawcy zależni są od zarządów ponadnarodowych przedsiębiorstw i ugrupowań gospodarczych.
Europejskie rady zakładowe muszą być utworzone w przedsiębiorstwie o zasięgu wspólnotowym.
Do takich przedsiębiorstw zaliczamy przedsiębiorstwa i grupy przedsiębiorstw o zasięgu wspólnotowym, w których zarząd centralny:
• ma siedzibę w Polsce,
• nie ma siedziby w państwie członkowskim, jeżeli zarząd ten wyznaczył swojego przedstawiciela z siedzibą w Polsce,
• nie ma siedziby w państwie członkowskim i nie wyznaczył przedstawiciela w państwie członkowskim, jeżeli w Polsce znajduje się zakład pracy wchodzący w skład takiego przedsiębiorstwa lub przedsiębiorstwo wchodzące w skład takiej grupy, w których zatrudnia się największą liczbę pracowników zatrudnionych w państwach członkowskich w danym przedsiębiorstwie lub grupie przedsiębiorstw.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00