Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-01

TRANSPORT DROGOWY TOWARÓW NIEBEZPIECZNYCH

Transport materiałów niebezpiecznych ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa ludziom i środowisku podlega szczególnym rygorom dotyczącym odpowiedniego oznakowania czy opakowania materiału oraz wymagań, które musi spełniać kierowca i środek transportu.

Jakub Kaniewski
Zgodnie z ustawą z 28 października 2002 r. o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych (DzU nr 199, poz. 1671 ze zm.), towarem niebez-piecznym jest materiał lub przedmiot (rzecz), który zgodnie z umową ADR jest dopuszczony do międzynarodowego przewozu drogowego i jest dopuszczony do takiego przewozu na warunkach określonych w tej umowie. Pod skrótem „umowa ADR” kryje się francuski tytuł L’Accord europeen relatif au transport international des marchandises Dangereuses par Route - Umowy Europejskiej dotyczącej przewozu drogowego towarów niebezpiecznych.
Umowa ADR została sporządzona w Genewie 30 września 1957 r. Polska ratyfikowała ją w 1975 r. (DzU z 1975 r. nr 35, poz. 189 ze zm.). Zarówno krajowe, jak i unijne ustawodawstwo od lat opiera się na umowie ADR.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00