Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-08-20

Krótsze wypowiedzenie

Pracodawca w wyjątkowych sytuacjach może skrócić pracownikowi okres wypowiedzenia. Wówczas ma obowiązek wypłacić pracownikowi stosowne odszkodowanie.

Magdalena Kasprzak
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem, czyli z zachowaniem przysługującego pracownikowi okresu wypowiedzenia umowy o pracę, jest jednym z najczęściej stosowanych sposobów rozwiązywania stosunku pracy.
Oświadczenie obu stron stosunku pracy - pracodawcy i pracownika - o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie. Pracodawca jest obowiązany do wskazania w swoim oświadczeniu przyczyny wypowiedzenia oraz poinformowania pracownika o możliwości odwołania się do sądu pracy (art. 30 k.p.).
W przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem, strony stosunku pracy mają obowiązek uwzględnienia przysługującego pracownikowi okresu wypowiedzenia.
Przewidziane przepisami Kodeksu pracy okresy wypowiedzenia umowy o pracę, zawartej na czas nieokreślony, mają w zasadzie charakter bezwzględnie obowiązujący. Istnieją oczywiście wyjątki od tej zasady. A mianowicie, przepisy prawa pracy w szczególnych przypadkach przewidują możliwość skrócenia obowiązujących okresów wypowiedzenia umowy o pracę.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00