comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-07-23
Wykroczenie - zgodne z konstytucją
W przypadku rozwiązywania umów o pracę naruszenie samej procedury związanej z wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy bez wypowiedzenia nie jest rażącym naruszeniem przepisów prawa pracy uzasadniającym odpowiedzialność za wykroczenie.
Michał Culepa
W dniu 30 kwietnia 2002 r. firma „H.” S.A. rozwiązała umowę o pracę z Sylwestrem F., pełniącym funkcję przewodniczącego zakładowej organizacji związkowej, mimo że macierzysta organizacja związkowa, której przewodniczył Sylwester F., nie wyraziła na to zgody.
Zwolniony związkowiec złożył do sądu pozew o uznanie rozwiązania umowy za niezgodne z przepisami i przez to bezskuteczne oraz o przywrócenie do pracy. W trakcie toczącego się postępowania przed Sądem Rejonowym - Sądem Pracy w W. firma „H.” została skontrolowana przez Państwową Inspekcję Pracy, która, stwierdzając rażące naruszenie prawa, złożyła do sądu grodzkiego wniosek o ukaranie Gregora S. - prezesa zarządu spółki (jako działającego w imieniu pracodawcy) za wykroczenie z art. 281 pkt 3 Kodeksu pracy. Sąd grodzki w wyroku wydanym 27 sierpnia 2003 r. uznał Gregora S. za winnego wspomnianego wykroczenia i skazał go na 1000 zł grzywny. Wyrok ten został utrzymany przez Sąd Okręgowy w W. rozpatrujący sprawę w II instancji.
Pozostało 82% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu