comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-04-09
Zmiany organizacyjne pracodawcy. Skutki przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę
Iwona Jaroszewska-Ignatowska
Artykuł 231 § 1 k.p. stanowi, że w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on, z mocy prawa, stroną w dotychczasowych stosunkach pracy (i to niezależnie od tego, co w tej kwestii postanowili sami pracodawcy).
Nowy pracodawca wstępuje więc z mocy prawa w miejsce poprzedniego.
Oznacza to, że stosunki pracy zawarte przez pracowników z dotychczasowym pracodawcą nie rozwiązują się, lecz trwają nadal. Zmienia się jedynie pracodawca. Nie musi on jednak zawierać nowych umów z dotychczasowymi pracownikami (wyrok Sądu Najwyższego z 28 września 1990 r. I PR 251/90, OSNCP 1991/10-12/130 oraz uchwała Sądu Najwyższego z 19 stycznia 1993 r. I PZP 70/92, OSNCP 1993/6/100).
WAŻNE! W razie przejścia zakładu pracy lub jego części nowy pracodawca automatycznie wstępuje w stosunki pracy zawarte między pracownikami a dotychczasowym pracodawcą. Nowy pracodawca nie musi więc zawierać z pracownikami nowych umów o pracę. Wiążą go umowy zawarte z dotychczasowym pracodawcą.
Mimo iż nowego pracodawcę wiążą umowy zawarte między pracownikami a dotychczasowym pracodawcą, nie ma przeszkód prawnych, by już po przejściu zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę strony (nowy pracodawca i pracownik) zawarły umowę o pracę na czas określony (wyrok Sądu Najwyższego z 29 marca 2001 r. I PKN 324/00, OSNP 2003/1/7).
PRZYKŁAD
Właściciel firmy „MW” zatrudniającej 6 pracowników - Marcin W. ma zamiar wyjechać za granicę na rok. Chce na ten czas wydzierżawić firmę koledze - Janowi S.
W tym wypadku Jan S. jako nowy pracodawca będzie mógł oczywiście zatrudnić swoich kandydatów, ale jeśli nie będzie chciał zwiększać stanu zatrudnienia, lecz zatrudnić swoich kandydatów w miejsce dotychczasowych pracowników, będzie musiał rozwiązać z tymi ostatnimi umowy o pracę zawarte między tymi pracownikami a Marcinem W. Umowy te nie rozwiązują się bowiem automatycznie wraz z przejściem zakładu pracy na innego pracodawcę (w tym przypadku w wyniku dzierżawy), wręcz przeciwnie - obowiązują nadal. Zmiana polega jedynie na tym, że teraz Jan S. a nie Marcin W. będzie pracodawcą wcześniej zatrudnionych pracowników.
Pozostało 96% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu