Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-03-05

Regulamin pracy i przepisy wewnętrzne. Regulamin wynagradzania

Magdalena Kasprzak
Regulamin wynagradzania, podobnie jak omawiany wcześniej regulamin pracy, należy do zakładowych źródeł prawa pracy.
WAŻNE! Wszelkie postanowienia zawarte w regulaminie wynagradzania, które są mniej korzystne dla pracowników niż przewidują to pozostałe źródła prawa pracy wyższej rangi, są z mocy prawa nieważne.
Regulamin wynagradzania, podobnie jak pozostałe zakładowe źródła prawa pracy, kształtuje prawa i obowiązki stron stosunku pracy u pracodawcy, u którego obowiązuje. W praktyce oznacza to przyjęcie przez pracodawcę określonych obowiązków, np. w zakresie wypłaty przysługującego pracownikom wynagrodzenia za pracę oraz innych dodatkowych świadczeń związanych ze stosunkiem pracy. Natomiast po stronie pracownika regulacje zawarte w obowiązującym regulaminie wynagradzania dają mu możliwość skutecznego domagania się przysługujących mu na tej podstawie świadczeń. W tym zakresie regulamin wynagradzania jest uzupełnieniem postanowień zawartych w umowie o pracę. W praktyce oznacza to, że pracownikowi przysługuje zarówno wynagrodzenie za pracę określone w zawartej z nim umowie o pracę, jak i świadczenia wynikające z postanowień obowiązującego regulaminu wynagradzania.
PYTANIE
Jak postąpić w sytuacji, gdy w umowie o pracę pracownik ma zagwarantowane prawo do dodatkowego składnika wynagrodzenia, np. premii, podczas gdy postanowienia obowiązującego regulaminu wynagradzania nie przewidują wypłaty pracownikom takiego świadczenia?
ODPOWIADAMY
W takiej sytuacji wiążące dla obu stron stosunku pracy są zapisy określone w zawartej z pracownikiem umowie o pracę. Oznacza to, że pracownik ma prawo do premii, o której mowa w jego umowie o pracę.
Analogicznie sytuacja wyglądałaby, gdyby postanowienia obowiązującego regulaminu wynagradzania zawierały zapis o przyznawaniu pracownikom dodatkowego składnika wynagrodzenia w postaci premii, podczas gdy warunki samej umowy o pracę nie przewidywałyby wypłaty takiego składnika. Wówczas również należałoby stosować korzystniejsze dla pracownika zapisy, czyli w tym przypadku postanowienia regulaminu wynagradzania.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00