comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-02-05
Z jakiej przyczyny i jak wypowiedzieć umowę o pracę. Wypowiedzenie zmieniające i powierzenie pracownikowi innej pracy
Marlena Chłopik
Wypowiedzenie warunków pracy i płacy jest jednostronną czynnością prawną, dokonywaną przez pracodawcę, mającą na celu przemodelowanie istniejącego stosunku pracy. Drugim ewentualnym celem wypowiedzenia zmieniającego jest rozwiązanie stosunku pracy w razie braku zgody pracownika na nowe warunki.
Przepisy regulujące wypowiedzenie zmieniające zawarte są w art. 42 i 43 k.p. Taki rodzaj wypowiedzenia jest dopuszczalny w odniesieniu do wszystkich umów o pracę, które można wypowiedzieć. Do wypowiedzenia wynikającego z umowy warunków pracy i płacy stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiadaniu umów o pracę (art. 42 § 1 k.p.).
Oświadczenie pracodawcy o wypowiedzeniu warunków pracy lub płacy powinno mieć formę pisemną. Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się bowiem za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki.
Na treść oświadczenia pracodawcy o wypowiedzeniu warunków pracy lub płacy składają się:
• oświadczenie o wypowiedzeniu dotychczasowych warunków,
• propozycja nowych warunków pracy i płacy.
Z kolei oświadczenie pracodawcy, określające nowe zasady wynagradzania pracownika, nie jest wypowiedzeniem zmieniającym, jeżeli nie zawiera oświadczenia o wypowiedzeniu dotychczasowych warunków umowy o pracę (por. wyrok Sądu Najwyższego z 7 stycznia 1997 r. (I PKN 51/96, OSNAP/1997/16/288). Jako moment dokonania wypowiedzenia warunków umowy o pracę należy przyjąć chwilę, w której wypowiedzenie dotarło do pracownika w sposób pozwalający mu zapoznać się z treścią oświadczenia pracodawcy, choćby pracownik odmówił zapoznania się z nim.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu