Data publikacji: 08.01.2005
Jak obniżyć finansowe obciążenia pracodawcy. Pracownicy tymczasowi - tzw. leasing pracowniczy
Joanna Nowicka
Paweł Ziółkowski
Barbara Zabieglińska
Ta niestandardowa forma zatrudnienia w postaci leasingu pracowniczego stwarza pracodawcy przede wszystkim możliwość zatrudniania pracowników w zależności od pojawiających się potrzeb personalnych, jak również pozwala pracodawcy zaoszczędzić na wydatkach na rekrutację i szkolenia potrzebnych pracowników.
Pracodawca nie ponosi ponadto kosztów związanych z prowadzeniem dokumentacji pracowniczej, wypłacaniem wynagrodzenia i innych należnych świadczeń pracowniczych, wykonywaniem funkcji płatnika zaliczek na podatek dochodowy oraz składek na ubezpieczenia społeczne.
Koszty te ponosi agencja pracy tymczasowej. Natomiast pracodawca „wynajmujący” pracownika (zwany pracodawcą-użytkownikiem) za skorzystanie z usług takiej agencji płaci prowizję ustaloną przez strony.
Zasady zatrudniania pracowników tymczasowych przez pracodawcę będącego agencją pracy tymczasowej oraz zasady kierowania tych pracowników i osób niebędących pracownikami agencji do wykonywania pracy w tej formie na rzecz pracodawcy-użytkownika reguluje ustawa z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (DzU nr 166, poz. 1608 ze zm.).