Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-01

Co trzeba wiedzieć o niemieckim prawie pracy

Niemcy są naszym najbliższym sąsiadem i zarazem częstym miejscem pracy wielu Polaków. Niestety kraj ten najmocniej chroni swój rynek pracy. Każdy legalnie zatrudniony pracownik powinien wykonywać swoje obowiązki zgodnie z obowiązującym w Republice Federalnej prawem. To samo dotyczy również niemieckich pracodawców.

Anna Siwek
Urząd Komitetu Integracji Europejskiej
W niemieckim systemie prawa pracy można wyodrębnić trzy elementy nadające mu kształt.
Są to:
• ustawodawstwo państwowe (federalne),
• bardzo rozwinięty obszar układów zbiorowych oraz
• umowne stosunki pracy kształtowane w ramach przedsiębiorstwa czy też zakładu pracy.
Ustawodawstwo państwowe regulujące zagadnienia z zakresu prawa pracy to przede wszystkim niemiecki Kodeks cywilny z 1896 r. (niem. Bürgerliches Gesetzbuch, w skrócie BGB), ale nie tylko. Oprócz podstawowego aktu jest jeszcze wiele ustaw dotyczących poszczególnych aspektów umowy o pracę, np. przepisów regulujących umowy z zakresu ochrony pracownika, prawo zrzeszania się i zawierania układów zbiorowych, współdecydowania w zakładzie pracy, postępowania w sprawach pracowniczych.
Równorzędnym elementem w tworzeniu reguł dotyczących zawierania umów o pracę są układy zbiorowe, zawierane między związkami zawodowymi a organizacjami pracodawców. Na mocy porozumień między przedstawicielami pracodawców i pracowników tworzone są odpowiednie warunki pracy, stale dostosowywane do zmieniających się warunków ekonomicznych i społecznych, mieszczące się jednak w ramach obowiązującego prawa. Ustanowione porozumienia obowiązują wprawdzie tylko organizacje zawierające je, ale w praktyce obowiązywanie i stosowanie ich rozszerza się na wszystkie zawierane umowy o pracę, stanowiąc przepisy powszechnie obowiązującego prawa.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00