Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-27

BEZPIECZEŃSTWO PRACY W ATMOSFERACH ZAGROŻONYCH WYBUCHEM

W otaczającym nas środowisku na stanowiskach pracy istnieje wiele miejsc, w których występują czynniki mogące być przyczyną powstania wybuchu. Czynniki te tworzą tzw. atmosferę wybuchową, definiowaną jako mieszaninę substancji palnych w postaci gazów, par, mgieł lub pyłów z powietrzem w warunkach atmosferycznych. W mieszaninach tych, po wystąpieniu zapłonu, następuje samorzutne rozprzestrzenianie się spalania na całą mieszaninę.

dr inż. Zbyszek Bielecki, dr inż. Janusz Samuła
Urząd Dozoru Technicznego
Przestrzeń, w której może wystąpić atmosfera wybuchowa pod wpływem warunków lokalnych lub warunków ruchowych (wynikających z dynamiki określonego zjawiska), nazywamy przestrzenią zagrożoną wybuchem.
W odniesieniu do takiej przestrzeni projektowane są wyroby, które są objęte dyrektywą 94/9/WE dotyczącą urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w przestrzeniach zagrożonych wybuchem; z tą przestrzenią wiąże się również dyrektywa 1999/92/WE, dotycząca minimalnych wymagań poprawy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników potencjalnie narażonych na ryzyko związane z atmosferami wybuchowymi.
Dyrektywy te nazywane są w skrócie ATEX (z jęz. francuskiego atmosphere explosive).
?Jakie zasadnicze zmiany wprowadzają dyrektywy związane z atmosferą wybuchową do istniejących przepisów?
Odpowiadamy
Dyrektywy ATEX zwracają uwagę na proces starzenia się produktów, jak również zapewniają, że produkt pozostaje bezpieczny mimo przewidywalnych uszkodzeń podzespołów.
Obie dyrektywy powiązane są między sobą relacjami, które schematycznie przedstawia rysunek. Dyrektywa 94/9/WE zwana jest często w skrócie ATEX 95 (lub ATEX 100a), a dyrektywa 1999/92/WE oznaczana jest jako ATEX 137. Na rysunku przedstawiono zależności między dyrektywami.
infoRgrafika
Nadzór pracodawcy
Nad stanowiskami pracy, na których istnieje możliwość powstania atmosfer wybuchowych zawierających składnik palny w takim stężeniu, że mogą one stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników, pracodawca powinien zapewnić nadzór zgodnie z oceną ryzyka i przy zastosowaniu odpowiednich środków technicznych (PN-EN 1127-1).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00