Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-08-28

Kara nagany a odwołanie do sądu pracy

Pracownik, który nie przestrzega ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, może zostać ukarany.

Magdalena Szymańska-Chwyczko
Pracodawca może stosować tylko kary porządkowe przewidziane w Kodeksie pracy, to znaczy karę upomnienia, nagany oraz pieniężną. Odesłanie w art. 108 § 1 k.p. do ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy oznacza, że jeśli u danego pracodawcy obowiązuje regulamin pracy, to kara nagany może być wymierzona za naruszenie obowiązków wymienionych w tym regulaminie. Jeśli u pracodawcy nie obowiązuje regulamin pracy, to kara nagany może być zastosowana tylko za naruszenie obowiązków wymienionych w art. 108 § 1 k.p. Zastosowanie kary nagany Kodeks pracy pozostawia uznaniu pracodawcy.
WAŻNE
Kara nagany, jak również inne kary porządkowe mogą być stosowane tylko wobec pracowników, a nie np. wobec osób wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00