Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-08-14

Służba wojskowa pracownika - obowiązki pracodawcy

Stosunek pracy pracownika powołanego do czynnej służby wojskowej oraz jego żony podlega szczególnej ochronie. Oznacza to, że nie można im wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę.

Robert Maliszewski
specjalista w firmie szkoleniowo-doradczej SEKA SA
Z chwilą powołania pracownika do odbycia służby wojskowej po stronie jego pracodawcy powstaje wiele obowiązków, natomiast pracownik ma z tego tytułu określone przepisami prawa uprawnienia. Zasady te nie zostały uregulowane w treści Kodeksu pracy. Wynikają one z przepisów ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2002 r. nr 21, poz. 205 ze zm.).
Obowiązki leżące po stronie pracodawcy powstają z chwilą doręczenia pracownikowi karty powołania do odbycia jednej z form tzw. czynnej służby wojskowej. Przez pojęcie to należy rozumieć przede wszystkim odbywanie zasadniczej służby wojskowej przez poborowych, także w formie służby nadterminowej oraz odbywanie przeszkolenia wojskowego przez absolwentów szkół wyższych. W ramach tego pojęcia mieści się również odbywanie ćwiczeń wojskowych oraz okresowej służby wojskowej przez żołnierzy rezerwy, a także pełnienie czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00