Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-07-10

Samozatrudnienie - wady i zalety. Zamiast pracownika - przedsiębiorca

Małgorzata Kozdęba
Agnieszka Kiełbowicz
Zanim pracownik stanie się przedsiębiorcą czeka go długa droga przez formalności związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej.
Podejmując działalność, trzeba liczyć się z wyborem formy, w jakiej będzie prowadzona, zgłoszeniami rejestracyjnymi, wyborem formy opodatkowania i zgłoszeniem do ubezpieczenia społecznego.
Decyzja o przejściu z zatrudnienia na podstawie umowy o pracę do wykonywania pracy w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej wymaga przede wszystkim uzyskania statusu przedsiębiorcy.
Przedsiębiorcą, stosownie do art. 431 k.c., jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, ale mogąca uczestniczyć w obrocie prawnym, jeżeli prowadzi we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.
Jaką formę prowadzenia działalności gospodarczej wybrać?
Dokonując wyboru formy prowadzenia działalności, należy uwzględnić możliwości, jakie dają poszczególne formy prawne, rozpatrując je pod względem własnych potrzeb i uwarunkowań.
Najczęściej spotykaną formą prowadzenia działalności gospodarczej w ramach samozatrudnienia jest jednoosobowa działalność gospodarcza.
Możliwość samodzielnego prowadzenia działalności dają spółki kapitałowe, takie jak: jednoosobowa spółka z o.o. i spółka akcyjna. Z uwagi na wysoki próg kapitałowy oraz formalizm zawiązanie spółki akcyjnej nie jest dla samozatrudnionych atrakcyjne.
• Jednoosobowy podmiot
Prowadzenie działalności gospodarczej jako podmiotu jednoosobowego to najczęściej wybierana forma prowadzenia działalności gospodarczej w ramach samozatrudnienia. Forma ta charakteryzuje się brakiem osobowości prawnej i tożsamością pod względem prawnym z osobą fizyczną, która ją prowadzi.
Stosownie do art. 43 k.c. osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą działa pod firmą. Firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko (elementy niezbędne). Przedsiębiorca może jednak włączyć do firmy pseudonim, określenia dobrane dowolnie lub wskazujące na przedmiot działalności przedsiębiorcy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00