Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-29

Wynagrodzenia i systemy motywacyjne. Klasyczny motywator - płaca

Pracownik dąży do osiągnięcia zamierzonego celu. W tym dążeniu jest w stanie pokonać wiele przeszkód, a co najważniejsze czerpie satysfakcję z pracy. Norma czy pewien ideał? Aby w rzeczywistości była to norma, kluczową rolę do odegrania ma dość niewymierny czynnik, jakim jest skuteczne motywowanie. Umiejętność ta jest podstawowym wyznacznikiem zdolności przywódczych zwierzchników.

dr Artur Malinowski
Skuteczność kierownika zależy w dużym stopniu od jego umiejętności przywódczych, od umiejętnego motywowania, wpływania, porozumiewania się z pracownikami. Celem kierownika jest wywoływanie u podwładnych pozytywnych bodźców zachęty do lepszej i efektywniejszej pracy.
Pracownik uzależnia swój wkład w pracę od zysków i nagród, które pozwalają mu zaspokoić potrzeby niezwiązane z pracą. Jego zachowanie jest konsekwencją kalkulacji uwzględniającej własny wkład, wysiłek w pracę, również negatywne bodźce płynące z pracy, jej wynagradzania. Na przykład pracownik słabo zarabiający ma potrzeby większego dochodu. Reagując na tę potrzebę poszukuje sposobów jej zaspokojenia przez różne zachowania, np. szukanie nowej pracy lub wkładanie więcej wysiłku w pracę dotychczasową, aby uzyskać podwyżkę płacy.
Krótko o samej motywacji
Motywacja jest mechanizmem psychologicznym, który daje człowiekowi siłę do działania. Od niej zależy intensywność i wytrwałość wysiłków zmierzających do osiągnięcia zamierzonego celu. Człowiek zaczyna działać, ponieważ odczuwa nieprzyjemny stan napięcia, wynikający z poczucia braku jakiegoś czynnika. Poczucie to pobudza go do działania ukierunkowanego na zaspokojenie potrzeby. Napięcie znika wraz z chwilą osiągnięcia celu. Przestaje wtedy działać bodziec (przyczyna działania). Ustanie działania bodźca powoduje eliminację motywu działania, a w konsekwencji eliminację samego zachowania.
W rzeczywistości mamy do czynienia z wieloma bodźcami, dlatego właściwe jest posługiwanie się systemem motywacji.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00