Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-05-01

Ustalenie istnienia stosunku pracy

Współczesna rzeczywistość nie pozostaje bez wpływu na ewolucję stosunków pracy i innych stosunków zobowiązaniowych. Obecnie coraz częściej pracodawcy rozważają, podejmując decyzję o zatrudnianiu nowych osób, jakiego rodzaju umowę zaproponować, umowę o pracę czy raczej umowę o dzieło bądź też umowę zlecenia. Niebagatelne znaczenie dla wyniku tych rozważań ma rachunek ekonomiczny i ocena poziomu ryzyka związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz świadomość szerokiej ochrony, jaką przewidują obowiązujące przepisy prawa dla osób posiadających status pracowników.

Ewa Stryczyńska
Stosunek pracy stanowi niewątpliwie podstawową formę prawną zatrudnienia, jednakże częste są przypadki podejmowania pracy także na podstawie innych umów cywilnoprawnych. Widoczne jest to dokładnie na przykładzie licznych procesów, których podstawą jest żądanie ustalenia istnienia umowy o pracę, w sytuacji gdy faktycznie strony stosunku zobowiązaniowego zawarły inną umowę cywilnoprawną.
Warto zatem mieć świadomość, że wymienione wyżej umowy wykazują istotne różnice z uwagi na podstawowe, charakterystyczne dla każdej z nich cechy. Umowa o dzieło jest umową, na podstawie której przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia za jego wykonanie (art. 627 k.c.). Istotnym elementem wyróżniającym tę umowę od innych umów jest osiągnięcie konkretnego założonego przez strony umowy - rezultatu, a nie tylko podjęcie starannego działania. Przez umowę zlecenia natomiast przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie, przy czym w braku odmiennej umowy zlecenie obejmuje umocowanie do wykonania czynności w imieniu dającego zlecenie (art. 734 k.c.).
Na tle powyższych definicji łatwiej można dostrzec elementy istotne umowy o pracę, które odróżniają ją od innych umów cywilnoprawnych.
Najkrócej rzecz ujmując, można stwierdzić, że istotą stosunku zobowiązaniowego, jakim jest umowa o pracę, jest zobowiązanie się pracownika do wykonywania pracy na rzecz pracodawcy za wynagrodzeniem. Jest to umowa starannego działania.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00