Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2004-05-01

Świąteczna sobota w 2004 roku

Nowe brzmienie przepisów działu VI Kodeksu pracy wynikające z ostatniej nowelizacji nie spowodowało - wbrew pozorom - zmiany funkcjonującej od ubiegłego roku zasady, stanowiącej, że dzień ustawowo wolny od pracy obniża miesięczną normę czasu pracy.

MICHAŁ CULEPA
Problem „oddawania” czasu wolnego z tytułu dnia ustawowo wolnego od pracy wypadającego w sobotę powstał po raz pierwszy w 2003 r. Jego źródłem jest uchwała Sądu Najwyższego podjęta w składzie 7 sędziów 14 listopada 2001 r. (III ZP 20/01, OSNP 2003/6/141).
W ówczesnym stanie prawnym, wkrótce po wprowadzeniu zasadniczego pięciodniowego tygodnia pracy, powstał problem, czy święto przypadające w dzień wolny od pracy - inny niż niedziela - zawsze obniża miesięczną normę czasu pracy. Sąd Najwyższy uzasadniając swoją tezę wskazał, że wprowadzając pięciodniowy tydzień pracy ustawodawca nie wskazał, który dzień tygodnia (poza niedzielą) ma być dniem wolnym od pracy. W szczególności nie ustanowił reguły, według której praca miałaby być wykonywana przez pięć dni w tygodniu od poniedziałku do piątku. Nowelizacja przepisów Kodeksu pracy o czasie pracy nie wprowadziła zatem powszechnie wolnych sobót jako drugiego - obok niedzieli - dnia wolnego od pracy w każdym kolejnym tygodniu pracy. Drugim - poza niedzielą - dniem wolnym od pracy może być każdy dzień tygodnia od poniedziałku do soboty. Nie musi być to również dzień stały w poszczególnych tygodniach okresu rozliczeniowego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00