comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-03-20
URLOPY WYPOCZYNKOWE PO ZMIANACH
Nie tylko o urlopach na godziny
Od 1 stycznia 2004 r. w wyniku nowelizacji Kodeksu pracy zmieniły się m.in. przepisy dotyczące urlopów wypoczynkowych pracowników. Ich stosowanie w praktyce nastręcza służbom kadrowym wiele problemów.
Najwięcej emocji budzą przepisy dotyczące urlopów w pierwszym roku pracy, urlopów pracowników niepełnoetatowych, a w szczególności ich urlopów zaległych oraz urlopu na żądanie.
Pierwszy urlop w życiu zawodowym
Od 1 stycznia 2004 r. zmieniły się zasady nabywania prawa do pierwszego urlopu w życiu zawodowym pracownika. Do tej pory pracownik nabywał prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem 6 miesięcy pracy w wymiarze połowy urlopu przysługującego mu po roku pracy. W wyniku nowelizacji pracownik nie musi być zatrudniony przez 6 miesięcy, by nabyć prawo do urlopu. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 153 k.p. uzyskuje je z upływem każdego miesiąca pracy, a zatem już po przepracowaniu pierwszego miesiąca przysługuje mu urlop. Należy przy tym pamiętać, że chodzi o miesiąc pracy, nie zaś o miesiąc kalendarzowy. Pracownik nabywa prawo do urlopu z upływem miesięcznego okresu pozostawania w zatrudnieniu, a nie miesiąca kalendarzowego, chyba że okresy te pokrywają się. Jeśli więc np. pracownik zostanie zatrudniony 1 marca 2004 r., prawo do urlopu nabędzie z upły-wem miesiąca pracy, a zatem 31 marca 2004 r. Jeśli jednak zostanie zatrudniony np. 15 marca 2004 r., prawo do urlopu nabędzie z upływem 14 kwietnia 2004 r. Dopiero w tym dniu (a nie z końcem marca) pracownik będzie mógł wykorzystać urlop.
Tak jak do tej pory, aby nabyć prawo do urlopu, pracownik nie musi faktycznie przepracować miesiąca. Wystarczy, że przez miesiąc pozostaje w zatrudnieniu. Oczywiście okresy te mogą się pokryć.
PRZYKŁAD
Pani Ewelina rozpoczęła swoją pierwszą pracę w życiu 1 lutego 2004 r. Niestety 3 lutego 2004 r. złamała nogę i przez trzy tygodnie przebywała na zwolnieniu lekarskim. Mimo że faktycznie nie wykonywała pracy, już 29 lutego 2004 r. nabędzie prawo do urlopu. Nie musi zatem faktycznie przepracować kolejnego miesiąca, by przysługiwał jej urlop. Wystarczy, że przez miesiąc pozostawała w zatrudnieniu. Potwierdza to także treść uzasadnienia uchwały Sądu Najwyższego z 28 września 1990 r. (III PZP 15/90, OSNC z 1991 r. nr 4, poz. 45).
Pozostało 96% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu