Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-03-13

WSZYSTKO O ZMIANACH W KODEKSIE

Wymiar czasu pracy

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła od 1 stycznia 2004 r. dużą liczbę zmian w przepisach o czasie pracy, na których należy skupić uwagę.

RYSZARD BESSARABA
MAREK KOŁODZIEJUK
Ostatnią nowelą ustawodawca wprowadził inne brzmienie art. 129: „Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy z zastrzeżeniem § 2 oraz art. 135-138, 143 i 144”.
Przeciętnie pięciodniowy tydzień pracy
W nowej treści art. 129 § 1 k.p. ustawodawca zdecydował się na doprecyzowanie pojęcia normy pięciodniowej tygodnia pracy. Przez dodanie wyrazu „przeciętnie” do normy pięciodniowego tygodnia pracy uznał, że pracownik może wykonać pracę przez więcej niż pięć dni w tygodniu, pod warunkiem późniejszego zbilansowania w ciągu okresu rozliczeniowego pracy w te dni w taki sposób, aby liczba dni pracy w tygodniu w ciągu okresu rozliczeniowego wyniosła przeciętnie 5 dni.
Odejście od sztywnego rozumienia pięciodniowego tygodnia pracy i przyjęcie zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy zostało wyrażone w uchwale Sądu Najwyższego z 14 listopada 2001 r. (sygn. akt III ZP 20/01). Przepis § 1 art. 129 ma charakter nadrzędny oraz ustala reguły obowiązujące w stosunku do wszystkich systemów czasu pracy przewidzianych w dalszych normach działu szóstego Kodeksu pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00