Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-02-14

UMOWY CYWILNOPRAWNE - WADY I ZALETY

Od kilku lat coraz popularniejsze staje się zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych: zlecenia, o dzieło i innych umów będących w warstwie prawnej kombinacją dwóch wyżej wymienionych, a niekiedy również umowy o pracę.

Monika Cieślak, Paweł Ziółkowski, Adam Pietrzak
Dla niektórych zatrudnionych, szczególnie dla wysokiej klasy specjalistów i menedżerów zatrudnienie na wspomnianych zasadach bywa korzystniejsze. Również i szeregowi pracownicy mogą skorzystać z zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych, zwłaszcza w sytuacji tymczasowego powierzenia im innych obowiązków, niż wynikające z dotychczasowej umowy o pracę.
Pracodawca decydując się na zawarcie umowy zlecenia czy umowy o dzieło może kierować się przesłankami czysto praktycznymi.
Umowy cywilnoprawne są:
• „tańsze”, jeśli chodzi o obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne,
• „tańsze”, jeśli chodzi o koszty obsługi kadrowo-płacowej, np. nie jest wymagane sporządzenie pracochłonnej dokumentacji pracowniczej - akt osobowych dla zleceniobiorcy,
• łatwiejsze do rozwiązania od umów o pracę,
• korzystniejsze dla wykonującego taką umowę ze względu na wyższe wynagrodzenie netto wykonawcy.
Względy natury ekonomicznej nie mogą jednak przeważyć nad przesłankami natury prawnej. Dlatego stosowanie umów cywilnoprawnych nie może stanowić obejścia prawa i cudownego rozwiązania dla pracodawców. Umowy te mogą być stosowane jedynie wtedy, gdy stosunek prawny łączący osobę wykonującą umowę cywilnoprawną spełnia przesłanki prawne, określone w przepisach Kodeksu cywilnego.
Wszystkie informacje dotyczące umów cywilnoprawnych, ich oskładkowania i opodatkowania dotyczą tylko umów, które są „rzeczywistymi” umowami cywilnymi, a nie umowami o pracę „ukrytymi” pod umową zlecenia czy o dzieło. To pracodawca decyduje, jaką umowę zastosować, ale należy pamiętać, iż negatywne konsekwencje błędu lub obejścia prawa obciążają pracodawcę.
Jeżeli osoba świadcząca pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej wykonuje ją w warunkach określonych w art. 22 § 1 k.p., jest ona pracownikiem, a łączący strony stosunek jest stosunkiem pracy, a nie stosunkiem cywilnoprawnym (art. 22 § 1 k.p.). Zgodnie z art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego, osoba, gdy ma w tym interes prawny, może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku pracy. Powództwo o uznanie łączącego strony stosunku zobowiązaniowego za umowę o pracę może wytoczyć nie tylko sam zainteresowany (art. 189 k.p.c.), ale i inspektor Państwowej Inspekcji Pracy (por. art. 63 k.p.c.).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00