Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-02-07

Choroba i macierzyństwo - świadczenia dla pracownika. Podstawa wymiaru zasiłków

Zasady ustalania podstawy wymiaru są takie same dla wszystkich rodzajów zasiłków określonych w ustawie zasiłkowej. W opracowaniu szczegółowo zostaną omówione zasady dotyczące podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, które należy odnieść do pozostałych zasiłków. Zagadnienia wymagające podkreślenia dla danego rodzaju zasiłku zostaną omówione odrębnie.
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego dla pracowników
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
• Okres, z którego wynagrodzenie stanowi podstawę wymiaru
W niektórych przypadkach podstawę wymiaru stanowi wynagrodzenie z 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, a dotyczy to pracowników, których wynagrodzenie ulega znacznemu wahaniu ze względu na charakter pracy lub zasady wynagradzania. Kategorie tych pracowników określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 sierpnia 1999 r. w sprawie określenia przypadków, w których za podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przyjmuje się wynagrodzenie z 12 miesięcy kalendarzowych (DzU nr 70, poz. 790), obowiązujące od 1 września 1999 r.
W przypadku pracowników zatrudnionych krócej niż 6 lub 12 miesięcy kalendarzowych podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się przyjmując przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia.
Przykład
Pracownica zatrudniona od 10 września 2003 r. stała się niezdolna do pracy z powodu choroby od 29 grudnia 2003 r. i od pierwszego dnia tej niezdolności ma prawo do zasiłku chorobowego. Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku należy przyjąć przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia, tj. za październik i listopad 2003 r.
Analogicznie postępuje się w przypadku, gdy zatrudnienie pracownika ustało w trakcie miesiąca, a niezdolność do pracy powstała w miesiącu następnym przed upływem 6 lub 12 miesięcy kalendarzowych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00