Data publikacji: 02.07.2018
Dyżur medyczny w Trybunale Europejskim
Czas pracy jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii w prawie pracy. W kwestii rozliczania czasu dyżurów lekarzy wypowiedział się w ubiegłym roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości. To orzeczenie może mieć ogromne znaczenie dla legislacji unijnej i - co za tym idzie - również niedługo polskiej.
JACEK GOLIŃSKI
Urząd Komitetu Integracji Europejskiej
W dniu 9 września 2003 r. Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich (dalej również: Europejski Trybunał Sprawiedliwości - ETS) wydał wyrok w sprawie Norbert Jaeger przeciwko Kilonii (sygn. C-151/02). W orzeczeniu Trybunał wypowiedział się na temat wspólnotowej koncepcji czasu pracy i przerw w pracy.
• Problem prawny
Źródłem orzeczenia ETS była sprawa niemieckiego lekarza, dr Jaegera, który pozostawał na dyżurach medycznych w miejscu pracy po zakończeniu dziennego czasu pracy.
Niemiecki sąd pracy rozpatrując sprawę pana Jaegera stwierdził, że nie jest w stanie orzec ze względu na powstałe problemy interpretacyjne prawa wspólnotowego, konkretnie Dyrektywy Rady 93/104/EWG z 23 listopada 1993 r. w sprawie niektórych aspektów organizacji czasu pracy (DzUrz WE nr L 307 z 13 grudnia 1993 r.). Wobec tego zwrócił się do ETS z prośbą o wykładnię przepisów wspólnotowych mających kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy.