Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2018-06-30

I. CZAS PRACY

Wprowadzenie w 2001 roku pięciodniowego tygodnia pracy i zniesienie tzw. dodatkowych dni wolnych od pracy wywołało wiele wątpliwości dotyczących ustalenia harmonogramów pracy w poszczególnych systemach i dni wolnych dla pracowników. Poniżej wyjaśniamy niektóre z tych wątpliwości.

EKSPERT WYJAŚNIA
Zmiany w prawie pracy
Jakie okresy rozliczeniowe czasu pracy mogą być stosowane w 2003 r.?
W wyniku ostatniej nowelizacji Działu VI „Czas pracy” zmieniono możliwość ustalania okresu rozliczeniowego czasu pracy z 3 do 4 miesięcy, a przy niektórych pracach (budownictwie, rolnictwie, hodowli, pilnowaniu osób i mienia, pracach użytecznych społecznie lub służących zaspokajaniu codziennych potrzeb ludności) - może on trwać do 6 lub nawet 12 miesięcy. Ma to umożliwić pracodawcom elastyczniejsze planowanie i wykorzystywanie tego czasu. Nie jest jednak dopuszczalne stosowanie przedłużonego okresu rozliczeniowego w systemach czasu pracy, o których mowa w art. 1294 (równoważne normy czasu pracy), art. 132 § 2 i 4 (praca w ruchu ciągłym) i art. 142 k.p. (dozór urządzeń).
Ustalenie przedłużonego okresu rozliczeniowego w tym zakresie następuje na podstawie układu zbiorowego pracy lub po wyrażeniu na to zgody przez zakładową organizację związkową, a jeżeli u danego pracodawcy taka organizacja nie działa, pracodawca może wprowadzić przedłużony okres rozliczeniowy po uprzednim zawiadomieniu właściwego inspektora pracy.
Od 1 lipca 2003 r. wejdą w życie zmiany do ustawy z 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 112, poz. 980). Czy zmieni się wysokość wypłacanej odprawy?
Tak. Zgodnie z art. 8 znowelizowanej ustawy pracownikowi, z którym został rozwiązany stosunek pracy z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy, przysługuje odprawa pieniężna.
Odprawa pieniężna przysługuje w wysokości:
• jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik przepracował u danego pracodawcy mniej niż 2 lata,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00