Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2003-04-17

CO ZAPAMIĘTAŁEŚ Z PRZYSPOSOBIENIA OBRONNEGO

Wojna w Iraku jest już rzeczywistością. Codziennie dowiadujemy się o kolejnych nalotach, toczących się bitwach i o coraz większej liczbie poszkodowanych. Co prawda, niebezpieczeństwo ataku na nasz kraj jest niewielkie, ale warto wiedzieć, jak zabezpieczyć siebie i najbliższych przed skutkami bombardowania lub działania broni biologicznej i chemicznej.

Franciszek Woliński
specjalista ds. obrony cywilnej
Podstawa prawna i rola obrony cywilnej w Polsce
W przypadku zagrożenia wojną lub rozpoczęcia działań wojennych armia wykonuje zadania bojowe, prowadząc je w miejscach bezpośredniego kontaktu z nieprzyjacielem.
Ochroną tyłów, ludności cywilnej, zakładów pracy, urządzeń użyteczności publicznej, dóbr kultury oraz udzielaniem pomocy poszkodowanym musi zająć się ktoś inny. W tym celu została utworzona obrona cywilna (OC), formacja, która pod różnymi nazwami funkcjonuje na całym świecie. Podstawą prawną funkcjonowania obrony cywilnej w Polsce jest ustawa z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2002 r. Nr 21, poz. 205 ze zm.). Dział IV tego aktu prawnego poświęcony jest w całości zadaniom i formom działania obrony cywilnej, zasadom pełnienia w niej służby, przysposobieniu obronnemu młodzieży szkolnej oraz powszechnej samoobronie ludności.
Uzupełnieniem wymienionej wyżej ustawy w zakresie dotyczącym obrony cywilnej są następujące przepisy wykonawcze:
• rozporządzenie Rady Ministrów z 28 września 1993 r. w sprawie obrony cywilnej (Dz.U. Nr 93, poz. 429);
• rozporządzenie Rady Ministrów z 28 września 1993 r. w sprawie powszechnej samoobrony ludności (Dz.U. Nr 91, poz. 421);
• rozporządzenie Rady Ministrów z 25 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Szefa Obrony Cywilnej Kraju, szefów obrony cywilnej województw, powiatów i gmin (Dz.U. Nr 96, poz. 850);
W myśl art. 137 wspominanej wyżej ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej, obrona cywilna ma na celu ochronę ludności, zakładów pracy i urządzeń użyteczności publicznej, dóbr kultury, ratowanie i udzielanie pomocy poszkodowanym w czasie wojny oraz współdziałanie w zwalczaniu klęsk żywiołowych i zagrożeń środowiska oraz usuwaniu ich skutków.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00