comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-04-03
DZIAŁALNOŚĆ URZĘDU DOZORU TECHNICZNEGO
Wraz z procesem dostosowywania przepisów i wymogów do norm obowiązujących w Unii Europejskiej musi się zmieniać działalność urzędów.
Bogusław Piasecki
wicedyrektor Zespołu Certyfikacji i Współpracy Międzynarodowej Urząd Dozoru Technicznego
Maszyny i urządzenia stwarzające znaczące zagrożenie dla zdrowia, życia, mienia lub środowiska, objęte są z tej racji przepisami o dozorze technicznym. Ponieważ zbliża się termin przystąpienia Polski do UE i przyjęcia prawa technicznego Wspólnoty, istotne staje się pytanie, czy w tym obszarze należy oczekiwać zmian i w jakiej skali. W kilku artykułach spróbuję zapoznać zainteresowanych ze stanem obecnym w tej dziedzinie oraz już dokonanymi i oczekiwanymi zmianami.
• Na czym polega dozór techniczny?
Dozór techniczny, czyli działania zmierzające do zapewnienia bezpiecznego funkcjonowania urządzeń technicznych, wykonywany jest przez jednostki dozoru technicznego na mocy ustawy z 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (Dz.U. Nr 122, poz. 1321 ze zm.). Ustawa nakłada również określone obowiązki i wymagania na projektujących, wytwarzających, eksploatujących, naprawiających i modernizujących urządzenia techniczne.
Urządzeniami technicznymi w rozumieniu ustawy są urządzenia i instalacje stwarzające określone zagrożenia. Rodzaje urządzeń technicznych, podlegające dozorowi technicznemu, zostały określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z 16 lipca 2002 r. (Dz.U Nr 120, poz. 1021).
Są to w szczególności: urządzenia ciśnieniowe, rurociągi przesyłowe i technologiczne do materiałów niebezpiecznych, zbiorniki magazynowe i do przewozu materiałów niebezpiecznych, urządzenia transportu bliskiego (dźwignice), dźwigi (popularnie zwane windami), przenośniki do celów rekreacyjno-rozrywkowych oraz koleje linowe.
Dozór techniczny wykonują jednostki dozoru technicznego, czyli Urząd Dozoru Technicznego (UTD), Transportowy Dozór Techniczny i Wojskowy Dozór Techniczny. Zakres zadań każdej z tych jednostek ustala ustawa.
Pozostało 91% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu